Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinde iyi bir eğitim almak isterseniz aranmakta olan bir takım şartlar bulunmaktadır. Üniversitemizde okumak için öncelikli olarak lise ya da lise dengi bir okuldan mezun olmuş olmanız gerekmektedir. Lise ya da lise dengi bir okuldan elde edeceğiniz diploma ile beraber Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi bünyesinde eğitim görme imkanına sahip olabilirsiniz. Bunun yanı sıra aids olmadığınızı göstermekte olan bir sağlık raporu ile beraber sağlık bakanlığına bağlı bir sağlık kuruluşunda olacağınız muayene dahilinde elde edeceğiniz rapor ile beraber bu raporun tercüme edilmiş olduktan sonra noter huzurunda onay almış olması gerekmektedir.

Noter huzurunda onay almış olan bu raporunuzun aynı zamanda kaymakamlık tarafından da onaylanmış olması gerekiyor. Bunun akabinde ise üniversitemiz dahilinde ilk yıl verilmekte olan hazırlık eğitimi dahilinde yapacağınız çalışmalarda iyi bir yabancı dil eğitimine sahip olmuş olacaksınız. Bu eğitimin sonunda ise elde edeceğiniz bilgiler eşliğinde lisans eğitimi sürecine gireceksiniz.
Lisans eğitimi süreci için aşağıda yer alan bölümlerden bir tanesini tercih edebilirsiniz;

 1. Deniz Hukuku Fakültesi Bölümü
 2. Liman Mekanizasyonu Bölümü
 3. Ekonomi ve Yönetim Fakültesi Bölümü
 4. Taşımacılık Teknoloji ve Sistemleri Fakültesi Bölümü
 5. Gemi Mühendisliği Bölümü
 6. Su taşımacılığı Bölümü

Bu bölümlerden birinde eğitim görmek isterseniz öncelikli olarak yapmanız gereken şey Eurostar yurtdışı eğitim merkezi başvuru ofisine uğramak olacaktır. Bu süreç içerisinde yapacağınız çalışmalarda iyi bir gelecek sahibi olmak için iyi bir eğitim almış olmanız gerekiyor. İyi bir eğitim için öncelikli olarak iyi bir çalışma süreci sizi bekliyor olacaktır.
Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi Dâhilinde Yer Alan Bölümleri İnceleyecek Olursak;

 1. Deniz Hukuku Fakültesi Bölümü;
  Uzmanlık Türü: Deniz Hukuku’dur bu alanda öğrencilerini en iyi şekilde yetiştirmektedir.
  Uzmanlık Alanı: Hukuk Doktrini’dir öğrencilerini en iyi bir şekilde eğitecek düzeyde bilinçlendirmekte ve bu alanda eğitimlerini sürdürmelerini sağlamaktadır. Mezunlar nerede çalışır: Ulusal ve uluslar arası platformlarda deniz hukuku bilgileri ile her türlü hukuk firmalarında çalışabilirler. Bunun yanı sıra okulumuzdan mezun olmuş öğrencilerimiz için taşımacılık ve denizcilik firmalarında da hukuk danışmanı olarak görev yapabilmeleri sağlanmaktadır.
 2. Liman Mekanizasyonu Bölümü;
  Uzmanlık Türü: Mekanik Mühendisliği
  Uzmanlık Alanı: Makine ve Ekipman Üretimi ve Bakımı gibi alanlarda öğrencilerini en iyi bir şekilde yetiştirmeleri sağlanmaktadır.
  Mezunlar nerede çalışır: Bu fakültemizin mezunları tersane ve limanlarda kullanılan her türlü mekanik ekipmanların yönetimi gibi işlerini yapabilmektedirler. Bu alanda mezun olan öğrencilerimiz yapacakları yükleme rampalarının üretimi ve bakımı yükleme otomasyon ünitelerinin işletimi ve geliştirme çalışmalarına katılabilirler.

Yurt dışında alacağınız eğitimler ile beraber ülkemize geri döndüğünüzde iyi bir çalışma ortamına sahip olabileceksiniz. Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinden mezun olmanız durumunda elde edeceğiniz diplomaların ülkemiz sınırları içerisinde her alanda geçerli olacağını belirtmemizde fayda olacaktır. Bu alanda yürüteceğiniz çalışmalarınız ile beraber alacağınız eğitimde iyi bir yere gelmek için daima eğitim gördüğünüz bölüm ile ilgili araştırmalarda bulunmanız gerekecektir.

İyi bir çevre, saygın bir kişilik ve aranan bir deniz mühendisi olmak isterseniz Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi dahilinde iyi bir üniversite eğitimi görmeniz gerekiyor. Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinde eğitim görmek isterseniz yapmanız gereken tek şey doğrudan Euro Star Yurt dışı eğitim merkezi başvuru ofisi ile irtibata geçmektir. 0212 244 66 00 numarasını arayarak alanında yılların vermiş olduğu tecrübe ile beraber uzman ekibimize güvenebilirsiniz. Ekibimiz sizi bu alanda en iyi bir şekilde yönlendirecektir.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi 12 Haziran 1930 yılında su taşımacılığı ve mühendisliği enstitüsü adı altında kurulmuş olduğunu bilmekteyiz. Üniversitemiz dahilinde 1994 yılında ise Odessa Maritime Üniversitesi adını almıştır. Bunun yanı sıra ülke içerisinde ve uluslar arası alanda üniversitemiz dahilinde yapılmış olan eğitim hamleleri ile beraber 26 Şubat 2002 tarihinde Ukrayna başbakanı tarafından ödüllendirilerek adının başına Ulusal kelimesini almaya hak kazanmıştır.

Böylece okulun adı günümüzdeki Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi (ONMU) olmuştur. Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi dahilinde verilmekte olan eğitim Bologna eğitim sistemidir. Bologna eğitim sistemi dahilinde öğrencilerin sadece birer alıcı olarak görülmesinden aynı zamanda öğretmenlerin ise sadece birer verici olarak görülmesinden ziyade öğrencilerin konuları araştırarak öğrenmeye elverişli bireyler olarak yetiştirilmesi aynı zamanda yaptıkları araştırmaların uygulama çalışmalarına yönelik bir şekilde yürütülmesini sağlamaktadır. Bu çalışmalar ile beraber yapılacak olan işlemler dahilinde en iyi şekilde öğrencilerimizin ve öğretmenlerimizin çalışmalarını sürdürmeleri sağlanmaktadır.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi bünyesinde yapılacak olan çalışmalarda öğretim görevlisi olan öğretmenlerin öğrencilerine sunacağı konu başlıkları dahilinde öğrencilerin ekip arkadaşları ile beraber tercih edecekleri bu konu başlıkları dahilinde öğrencilerin yapacakları araştırma çalışmalar ile beraber konuyu iyi anlamaya çalışmakta ve bu konu üzerinde tam hakimiyet sağlamaya çalışmaktadır. Öğrencilerimiz bu konuda yapacakları çalışmalarda kendi istekleri doğrultusunda dilerse Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinin teknolojik donanım bakımından oldukça üst sınıfta yer alan bilgisayar laboratuarlarında ya da Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi dahilinde yer alan araştırma kütüphanelerinde gerekli araştırmaları kolay bir şekilde yapma imkanına sahip olabilecektir.

Bu alanda öğrenciler gerek yazılı dökümanlar halinde gerek ise görsel dökümanlar halinde elde edecekleri bilgiler doğrultusunda bir çalışma sürecine girmektedir. Yürütecekleri bu çalışmalar ile beraber etcs kredi sistemi verilmekte olan bu sistemle beraber öğretmenlerin yılda iki kez kullandıkları kanaat notu dahilinde başarılı olan öğrencilerin bir üst sınıfa geçmeleri sağlanacaktır.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinde verilmekte olan eğitim dili olarak Rusça ve İngilizce eğitim dilleri bulunmaktadır. Bu dillerden en az bir tanesine ileri derece hakim değilseniz öncelikli olarak bir yıl sürecek olan hazırlık eğitimi sürecine tabi tutulacaksınız. Bu eğitim sürecinin sonucunda ise başarı olmanız durumunda öğretmenleriniz tarafından doğrudan lisans sınıfına yerleştirileceksiniz. Lisans sınıfında yapacağınız çalışmalar ile beraber eğitim hayatınızı sürdürecek ve bu eğitim hayatınızın sonucuna geldiğinizde ise alacağınız diploma ile beraber ülkemizde yer alan yüksek öğretim kurumu yani YÖK denkliği sisteminden yararlanacaksınız.

Bu sistem dahilinde yapacağınız çalışmalarda ülkemiz sınırları içerisinde yer alan bütün şehirlerimizde geçerlilik sağlamaktadır. Dolayısı ile dilerseniz eğitim gördüğünüz bölümler ile ilgili olmak üzere bir işletme sahibi olabilirsiniz ya da bu alanda bir iş veren ile beraber çalışma imkanına sahip olabilirsiniz.

Bir iş veren gözünden bakacak olursak iş verenler işe alacağı personelin en iyi şekilde bilgili ve en iyi şekilde teknik donanıma sahip olmasını istemektedir. Sizde kendinizi ne kadar iyi bir şekilde geliştirme imkanına sahip olursanız o kadar iyi bir şekilde çalışmalarınızı sürdüreceksiniz ve iş hayatınız boyunca o kadar iyi düzeyde bir yaşam sürme imkanına sahip olabileceksiniz. Sizde eğer Ukrayna’nın en prestijli üniversitelerinden biri olan Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesinde eğitim görmek isterseniz doğrudan Euro Star Yurt Dışı Eğitim Merkezi Başvuru Ofislerine gelerek ya da bu alanda bilgi almak isterseniz doğrudan 0212 244 66 00 numaralı telefonu arayarak anında uzman ekip arkadaşlarımız tarafından bilgi alabilirsiniz.
12 Haziran 1930’da Su Taşımacılığı ve Mühendisliği Enstitüsü adı altında kurulan üniversite 1994 yılında Odessa Maritime Üniversitesi adını almıştır. Ülke içinde ve uluslararası platformda verdiği eğitim ve öğretimin kalitesinden dolayı 26 Şubat 2002 tarihinde Ukrayna Başbakanı tarafından ödüllendirilerek adının başında ulusal unvanını kullanmaya hak kazanmıştır. Böylelikle okulun adı günümüzdeki Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi (ONMU) olmuştur.
Avrupa Üniversiteler Birliği ve Güneydoğu Avrupa Taşımacılık araştırmacılığı (SEATREF) üyesi olan Odessa National Maritime Üniversitesi 55 profesörü ve 421 öğretim üyesiyle Ukrayna’nın en saygın ve önemli denizcilik üniversitesidir.

Üniversite Avrupa Birliği Eğitim Programları kapsamında başlatılan ” Tempus Tacis ” projesine 1995 yılından beri üyedir. Ayrıca ONMU 2003 senesinde uluslararası kalite yönetmeliği kriterlerini başarıyla yerine getirerek bu tarihten itibaren ISO 9001 : 2000 sertifikasına sahiptir.
Ülkeler arası üniversitelerde kalite güvencesini sağlamak amacı ile 19 Haziran 1999 tarihinde imzalanan Bologna Anlaşması’na dâhildir.
Okulun öğretim dili Rusça’dır.
1 yıl hazırlık bölümü olmak üzere öğrenim yılı 5 yıldır. Ayrıca Lisans Y. Lisans ve Doktora imkânı bulunmaktadır.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi Gemi Mühendisliği Fakültesi

 

Uzmanlık : Gemi Yapımı ve Okyanus Teknolojileri
Uzmanlık Alanı : Gemilerde Güç Ünitelerinin İşletimi
Mezunlar gemi mekanik ve güç ünitelerinin kullanımı alanında organizasyon ve yönetim departmanlarında tersanelerde deniz taşımacılığı yapan firmalarda filoların teknik bakımında gemi ekipmanlarının tamiri ve bakımı gibi çok geniş bir yelpaze içerisinde çalışma imkânı bulmaktadırlar.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi Taşımacılık Teknoloji ve Sistemleri Fakültesi

Uzmanlık : Taşımacılık Teknolojileri

Uzmanlık Alanı : Taşımacılık Sistemleri Taşımacılık Organizasyonu ve Yönetimi
Bu fakültenin mezunları limanlarda yükleme ve boşaltma elemanı olarak kontrolör olarak üretim teknikeri ya da kargo yöneticisi olarak çalışabilirler. Gümrük muayene memurluğu yapabilir ya da broker olarak çalışabilirler. Ayrıca bilimsel araştırmalara katılıp denizcilik mühendisliği alanında akademik eğitim verebilirler.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi Ekonomi ve Yönetim Fakültesi

 

Uzmanlık : İşletme Ekonomisi
Uzmanlık Alanı : İş Ekonomisi Firma Yönetimi
Mezunlar denizcilik firmalarında deniz ve nehir limanlarında tersanelerde taşımacılık şirketlerinde brokerlık acentalarında ve gümrüklerde her türlü yönetim ve araştırma kadrosunda çalışabilirler. Ayrıca denizcilik bankalarında ve diğer işletmelerin denizcilik bölümlerinde de çalışabilirler.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi Su Taşımacılığı Fakültesi

 

Uzmanlık : Su Taşımacılığı
Uzmanlık Alanı : Su Taşımacılığı Teknikleri Hidroteknik Sistemler
Mezunlar liman yapımından gemi kaldıraç sistemleri kıyı tersaneleri liman makineleri hidroteknik sistemlerin üretimi ve kontrolüne kadar geniş bir alanda iş imkânına sahiptirler.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi Gemi İnşaat Fakültesi

 

Uzmanlık : Gemi İnşaat ve Okyanus Mühendisliği
Uzmanlık Alanı : Gemiler ve Okyanus Mühendisliği Bilgisayar Sistemleri
Bu fakültenin mezunları tersanelerde her türlü sefere uygun gemi yapımında bakım-onarım şirketlerinde ve eğitim merkezlerinde çalışabilirler. Ayrıca arama kurtarma operasyonlarında deniz dibi enkaz çıkarma gibi alanlarda da görev alabilirler.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi Deniz Hukuku Fakültesi

 

Uzmanlık : Deniz Hukuku
Uzmanlık Alanı : Hukuk Doktrini
Mezunlar modern ulusal ve uluslararası platformlarda deniz hukuku bilgileri ile her türlü hukuk firmasında yada taşımacılık ve denizcilik firmalarında hukuki danışman olarak çalışabilirler.

Odessa Ulusal Denizcilik Üniversitesi Liman Mekanizasyonu Fakültesi

Uzmanlık : Mekanik Mühendisliği
Uzmanlık Alanı : Makine ve Ekipman Üretimi ve Bakımı
Bu fakülteden mezun mühendisler tersane ve limanlarda kullanılan her türde mekanik ekipmandan sorumlu olabilirler. Yükleme rampalarının üretimi ve bakımı yükleme otomasyon ünitelerinin işletimi ve geliştirilmesinde çalışabilirler.

Başvuru için Gerekli Evraklar

 • Lise veya Üniversite Diploması ( Apostille Onaylı)
 • Mezun olduğu Lisenin veya Üniversitenin Transkripti ( Apostille Onaylı)
 • Sağlık Raporu( Apostille Onaylı)
 • Eliza (HIV) testi( Apostille Onaylı)
 • Nüfus cüzdanı örneği ” Formül A ” ( Apostilli onaylı )
 • Pasaport
 • Sabıka kaydı
 • 24 adet vesikalık Fotoğraf
 • Vekaletname

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu