Odessa Devlet Ziraat Üniversitesi

Odessa Devlet Ziraat Üniversitesi

Güney Ukrayna’da yer alan Odessa Devlet Ziraat Üniversitesi 1918 yılında kurulmuş ve eğitim hayatına kaliteli bir başlangıç yapmıştır. Daha sonra 2001 yılında üniversitenin ismi Ukrayna Tarım Politikası Bakanlığınca değiştirilerek bugünkü halini almıştır. Ülkedeki en eski, en köklü tarım üniversitesi olduğu gibi, Güney Ukrayna’da bulunan ve yabancı öğrencilerden yoğun talep alan bir eğitim kurumudur. Eğitimlerinde tarım sektörüne uzman personeller yetiştirmeyi amaçlayan okulda verilen mezuniyet belgesi, dünyanın pek çok ülkesinde geçerliliğe sahip olduğundan gençlerin iş imkanlarını artırmaktadır. Tarımsal işletmelerin artırılmasına yardımcı olan ve tarım sektörünün ihtiyaç duyduğu uzman personelin yetiştirildiği okulda 41 profesör ders vermektedir.

Odessa Devlet Ziraat Üniversitesi bünyesinde ders veren çok geniş bir akademik kadro vardır ve bu kadronun 165’i uzman kişilerden oluşmaktadır. Ekonomi, Veterinerlik gibi alanlarda faaliyet gösteren, eğitim veren okulda aynı zamanda Hayvancılık Ürünleri İşleme Teknolojileri, Üretim, Tarla Bitkileri, Tarımda Mekanizasyon alanlarında da uzman yetiştirilmektedir. Daha pek çok bölümde ders gören öğrenciler, hayallerindeki mesleğe Odessa Devlet Ziraat Üniversitesi sayesinde kavuşurken aynı zamanda Avrupa Birliği standardında eğitimler almaktadırlar. Üniversiteden mezun olan gençler bu alanlarda her ülkede faaliyet gösteren kurum ve kuruluşlarda çalışma olanağı bulmaktadır.

Ukrayna’nın en popüler okullarından biri olan Odessa Devlet Ziraat Üniversitesi özelilikle tarım sektörüne son yıllarda yoğun bir ilgi olmasından ötürü de ismini sıklıkla duyurmakta, gençlerin ilgisini daha çok çekmektedir. Lisans programı veren okulun senelik eğitim ücreti oldukça düşüktür ve gençler kayıt için herhangi bir sınava katılmak zorunda kalmazlar. Makul fiyatlarla eğitim veren okulda eğitim esnasında gençlere teorik bilginin yanı sıra pratik çalışma alanları da sunulmaktadır. Sınav stresi yaşamadan doğrudan istediği bölüme kaydolan öğrenciler Odessa Devlet Ziraat Üniversitesi avantajlarından sınırsız şekilde yararlanabilmektedir. Diğer okullara göre daha ucuz eğitim veren üniversitenin diğer okullarla beraber yürüttüğü projeler de bulunmaktadır.

Başka üniversitelerde çalışan bilim insanları ile de ilişki halinde olan, farklı okullarla faaliyetler düzenleyen Odessa Devlet Ziraat Üniversitesi Almanya, Slovakya, ABD, Hollanda, Polonya, İsveç Üniversiteleri, Bulgaristan, Tarım Ekonomisi Tüm Rusya Araştırma Enstitüsü ile işbirliği içinde olup, ortak şekilde pek çok faaliyet yürütmektedir. Macaristan, Moldova, Belarus Ulusal Veteriner Araştırma Enstitüsü ve Ulusal Bilimler Akademisi de üniversite ile işbirliği yapan ülke ve kurumlar arasında yer almaktadır.

Öğrencilerin kayıt ve başvuru işlemlerini yapan Eurostar Yurtdışı Eğitim Danışmanlığı gençlerin hayvancılık ürünlerinin pazarlanması, mühendislik fakültesi, gro-biyoteknoloji, iktisat fakültesi, arazi yönetimi bölümü ve işleme fakültesi gibi alanlarda eğitim alabilmelerinin önünü açıyor. Tarım alanında en iyi okullardan birinde, en ekonomik koşullarda eğitim almak isteyen gençler Eurostar Danışmanları ile temasa geçerek okula sınavsız kayıt yaptırabiliyorlar. Kültürel aktivitelerin bol olduğu, her türlü teknik altyapının modern dersliklerle birleştirildiği okula kayıt yaptırabilmek için senenin 12 ayı boyunca başvuru yapılabiliyor.

Sokak Görünümü

Üniversitenin Konumu