Odessa Tıp Üniversitesi

Odessa Tıp Üniversitesi

Hayati önemi yüksek olan mesleklerden birinde eğitim almak aynı zamanda kaliteli bir eğitime sahip olmak istiyorsanız c ilk tercihiniz olacaktır.

Odessa Tıp Üniversitesi

Odessa Tıp Üniversitesi dahilinde kaliteli bir eğitim sürecine tabi tutulmak isterseniz öncelikli olarak lise ya da lise dengi bir okuldan mezun olmuş olmanız gerekmektedir. Lise ya da lise dengi bir okuldan elde edeceğiniz diplomalar ile beraber Ukrayna’nın en kaliteli, en prestijli ve aynı zamanda en büyük Tıp Üniversitesi olan Odessa Tıp Üniversitesi dahilinde iyi bir eğitim süreci sizleri bekliyor olacaktır. Odessa Tıp Üniversitesinde eğitim almak için öncelikli olarak yapmanız gereken şey Eurostar Yurt dışı Eğitim Merkezi Başvuru Ofisinden yararlanıp Hizmet alabiliyorsunuz. 0212 244 66 00 numarasını arayarak gerekli detayları öğrenebilirsiniz.

Ekip arkadaşlarımız yılların vermiş olduğu tecrübe ile beraber bu alanda ki kaliteli çalışmalarını sürdürmektedir. Dolayısı ile yapmış bulunduğumuz çalışmalar dahilinde gerek Ukrayna için öğrenci vizesi başvuru sonuçlarında yakalamış olduğumuz tam başarı, gerek ise Ukrayna‘nın en prestijli, en büyük Üniversitesi olan Odessa Tıp Üniversitesi için yapmış olduğumuz öğrenci kayıt başvurularındaki tam başarı oranı bizim bu alanda yapmış olduğumuz çalışmaların arkasında durduğumuzu ve kaliteli bir hizmet anlaşıyışı sunduğumuzun göstergesi olarak sizlerin karşısına çıkmaktadır. Sizlerde dilerseniz bizimle doğrudan irtibata geçerek dilerseniz 0212 244 66 00 numaralı telefondan ya da doğrudan yurt dışı eğitim merkezi ofisimize gelerek konu ile ilgili çok ayrıntılı bilgilere sahip olabilirsiniz.

Öğrenci adayımız Ukrayna‘da alacağı tıp eğitimi dahilinde 1900 yılında kurulmuş olan Odessa Tıp Üniversitesi Ukrayna‘nın en prestijli tıp eğitimi vermekte olan üniversitelerinden birinde eğitim görme imkanına sahip olacaktır. Odessa Tıp Üniversitesi Avrupa Üniversiteler birliği üyesi olan üniversite olmak ile beraber Ukrayna‘da faliyet göstermekte olan en büyük Tıp Üniversitesi olarak bilinmektedir. Eğitim alanında 800 kişilik öğretmen kadrosu, 18 kişilik akademisyen kadrosu, 105 kişilik profesör ve doktor kadrosu, 407 kişilik doçent ve profesör asistanı kadrosu tarafından yürütülmektedir.
Odessa Tıp Üniversitesinde verilmekte olan bologna eğitimini inceleyecek olursak bu eğitim sisteminde öğrencileri sadece birer alıcı ya da öğretmenleri ise sadece birer verici olarak görmekten ziyade öğrencileri daha çok konuları araştırarak öğrenmeye ya da elde ettikleri bilgiler doğrultusunda uygulama, proje çalışmaları yaparak kavramaya yöneltmekte olan bir sistem olarak bilmekteyiz. Bu sistem dahilinde öğrenciler bu çalışmalarını sürdürerek bilgiye ulaşıyorlar ulaştıkları bilgileri kullanıyorlar ve kullanmış oldukları bu bilgileri ise bir başka kişilere aktarma kabiliyetine sahip düzeye geliyorlar.

Bu alanda yapılmakta olan çalışmalar ile beraber öğrencilerimizin en iyi şekilde yetiştirilmesi sağlanmaktadır. Odessa Tıp Üniversitesi bünyesinde yapılmakta olan bu çalışmalar ile beraber öğretmenler yılda iki kez kullandıkları kanaat notu ile öğrencilerin yapmış olduğu araştırma, uygulama ve sunum çalışmalarını da göz önünde bulundurarak bir üst sınıfa geçişleri için kanaat notu kullanmaktadır.

Odessa Tıp Üniversitesi dahilinde yer alan fakültelere bakacak olursak ;

Tıp Fakültesi

 • Pediatri Fakültesi
 • Eczacılık Fakültesi
 • Diş Hekimliği Fakültesi
 • Tıbbi Uzmanlık Fakültesi

3 Yıllık olan bölümler ise şöyle;

 • Laborantlık Bölümü
 • Radyoloji Bölümü
 • Anestezi Bölümü

Sizde dilerseniz bu bölümlerden birinde kalitli bir şekilde eğitim alma imkanlarından yararlanabilirsiniz. Bu eğitim imkanlarından yararlanmak için öncelikli olarak 0212 244 66 00 numaralı telefondan ya da doğrudan Euro star yurt dışı eğitim merkezi ofisimize gelerek yapacağımız bir sözleşme dahilinde en iyi şekilde bilgilendirilecek ve okulun tercih ettiğiniz uygun bölümüne kaydınızın gerçekleştirilmesi sağlanacaktır. Bu aşamadan sonra ise yurt dışında eğitim imkanınız başlamış olacaktır. Dilersenzi Odessa Tıp Üniversitesi dahilinde yer alan yurtlarda dilerseniz üniversite yakınlarında yer alan aileler ile bir sözleşme yaparak yanlarında yaşama imkanına sahip olabilirsiniz ya da arkadaşlarınız ile beraber bir eve çıkabilirsiniz.

Kaliteli bir gelecek için öncelikle kaliteli bir eğitim almanız lazım. Belirli bir alana zamanında yönelmiş olan insanlar ve bu alanda uzmanlaşmış olan insanlar çalışmalarını sürdürerek iyi bir şekilde yaşantısını sürdürmektedir. Bu eğitim sistemi dahilinde en iyi şekilde çalışmalarını devam ettirmekte olan Ukrayna‘nın Odessa kentinde yer alan ve aynı zamanda Ukrayna‘nın en büyük Tıp Üniversitesi olarak bilinmekte olan Odessa Tıp Üniversitesi bu alanda yapmış olduğu çalışmalarından dolayı en iyi şekilde eğitim öğretim vermektedir. 27.000 metre karelik bir alan üzerinde kurulmuş olan Odessa Tıp Üniversitesi dahilinde yer alan yurt dışında 57 ülkeden gelmiş bulunan 1500 kişilik öğrenci kapasitesi ve bunun yanı sıra toplamda 4500 kişilik öğrenci kontenjanı ile beraber her yıl eğitim seviyesinde kaliteli bir çalışma sürdürmekte olan Odessa Tıp Üniversitesi dahilinde iyi bir tıp eğitimi almak sizin elinizde olacaktır.

İyi bir tıp eğitimi alarak geleceğe yönelik planlar yapmaya şimdiden başlayabilirsiniz. Bunun için alanında uzman eğitim görevlilerinin yer aldığı kaliteli bir kadroya sahip olan Odessa Tıp Üniversitesi dahilinde sizin geleceğiniz için iyi bir çalışma yapılmıştır. Odessa Tıp Üniversitesi dahilinde verilmekte olan eğitim Rusça ve İngilizce olarak olduğundan dolayı bu iki dilden en az bir tanesine ileri derecede hakim değilseniz öncelikli olarak bir yıl sürecek olan hazırlık eğitimi sürecine tabii tutuluyorsunuz ve bu alanda çalışmalarınızı en iyi şekilde yapmak için bu bilr yıllık süreçte yabancı dilinizi en iyi şekilde geliştirme imkanına sahip olacaksınız.

Yabancı dilinizi en iyi şekilde geliştirmeye bakacağınız bu süreç sizin için çok önemli bir dönem olacaktır. Gerek üniversite hayatınız boyunca alacağınız eğitimde kullanacağınız yabancı dil bakımından gerek ise üniversite yaşantınızdan diploma ile ayrılarak çalışma hayatına geçeceğiniz süreç dahilinde en iyi şekilde çalışmalarınızı sürdürmenizde bir yabancı dile sahip olmak sizin daima faydanıza olacaktır.
Eğitim verilmekte olan Odessa kentini tanıyacak olursak ; Odessa Ukrayna’nın Güney kıyılarında yer almakta olan bir liman kenti ve aynı zamanda bir sanayi şehri ve iş merkezi olarak bilinmektedir. Başkent Kiev ve Kharkiv şehirlerinden sonra gelmekte olan en büyük üçüncü kent olarak bilinmekte olan Odessa’da önemli bir şekilde endüstri, kültür merkezi, bilimsel araştırma merkezi ve tatil cenneti olarak biliniyor. Yurt dışı eğitim imkanlarından faydalanmak isterseniz öncelikli olarak lise ya da lise dengi bir okuldan mezun olmuş olmanız gerekiyor ve bir lise diplomasına sahip olmanız gerekiyor. Bu alanda yapacağınız çalışmalar ile beraber Ukrayna‘nın en büyük üçüncü kenti olan Odessa liman şehrinde eğitim alabilirsiniz.

Sizde yurt dışı eğitim imkanlarından yararlanmak isterseniz bu alanda yapmış olduğu çalışmalarda kendini kanıtlamış olan Euro star yurt dışı eğitim merkezi başvuru ofislerine gelerek işlemlerinize en kısa sürede gerçekci çözüm yolları üretebiliriz. Bu alanda yılların vermiş olduğu tecrübeye ve özverili bir şekilde yapmış olduğumuz çalışmalarımıza güvenerek sizinde Ukrayna‘nın en büyük Tıp Üniversitesinde sizin tercih ettiğiniz bölümde eğitim göremenizi sağlayabiliriz.

Üstelik üniversite sınavı stresini yaşamanıza gerek yok ya da üniversite sınavına girmenize de gerek yok. Tek yapmanız gereken lise ya da lise dengi bir okuldan mezun olmuş olacak şekilde bir diplomaya sahip olmak, aids olmadığınızı gösteren bir sağlık raporunun heyet raporunun alınmış olması ve alınan bu raporunda noter huzurunda onaylanmış olması ve kaymakamlık tarafından da onaylanmış olması gerekmektedir. Bu alanda yapılmakta olan çalışmalar dahilinde 0212 244 66 00 numarasını arayarak bize ulaşabilir ve gerekli detayları öğrenebilirsiniz.

 • Odessa Tıp Üniversitesi 1900 yılında kurulmuştur. Avrupa Üniversiteler birliği üyesi olan üniversite Ukrayna’nın en büyük Tıp Üniversitesidir.
 • Eğitim 800 öğretmen 18 akademisyen 105 profesör ve doktor 407 doçent ve profesör asistanı tarafından yürütülmektedir.
 • Odessa Tıp Üniversitesi dünya üniversiteler sıralamasında 2007 yılında 107 nci sırayı almıştır.
 • 57 farklı ülkeden 1500 yabancı öğrencinin eğitim gördüğü üniversitede toplamda 4500’ün üzerinde öğrenci bulunmaktadır.
 • Eğitim esnasında öğrenciler günümüzde geçerli olan tüm modern tıp teknolojilerini kullanmaktadırlar.
 • 27.000 metrekare alan üzerine kurulu olan Tıp Üniversitesi 18 blok 48 klinik 6 yurt 1 milyon kitaplı kütüphane basım yayın kompleksi bilgisayar merkezi spor salonu ve Karadeniz kıyısında yer alan modern bir dinlenme tesisinden oluşmaktadır.
 • Üniversitenin eğitim dili Rusça ve İngilizce’dir.

Rektörün Mesajı

“Bizim işimizdeki en önemli prensip bilim ve tıbbın insani yüksek derecede entelektüel hekimin sadece hastalıkların iyileştirilmesinde insanlara yardımcı olmakla yetinmeyerek aynı zamanda hassasiyet gösterip yüksek moral aşılaması ve bireylerin pozitif gelişimi için de çalışma isteğine sahip olabilmektir.”

Bu türden hisleri özümsemiş hekim olarak topluma hizmet sunmada istekli olan adaylara kapım açık. Bizim yerleşkemiz tesislerimiz eğitimcilerimiz ve programlarımızın hepsi öğrencilere hedeflerine ulaşma yolunda en yüksek fırsatları sunmak için belirlenmiştir. Geniş ve modern tesislerimiz öğrencilerimize nezih bir eğitim ortamı sağlamaktadır.

Geçmişimizle çalışanlarımızla şimdiki ve gelecekteki mezunlarımızla gurur duymaktayız! Ukrayna ve yurt dışına uzmanlığımızı yayacağız! Sizleri bekliyoruz!

 • Valeriy Nikolaevich Zaporozhan
 • Ukrayna AMS Akademisyeni Rektör
 • Ukrayna Devlet ödülü sahibi

Uluslararası Akreditasyonar Ve İlişkiler

1996 Senesinden bu yana Odessa Devlet Tıp Üniversitesi sürekli olarak Avrupa ve Uluslar arası Üniversite Birlikleri ile aktif üye olarak işbirliği içindedir. 2001 Senesinde UNESCO Uluslar arası Bilimsel Komite üyeliğine seçilmiştir.

Odessa Devlet Tıp Üniversitesi öğretim aşamasında dünyanın en iyi üniversitelerinin en son bilimsel tekniklerini ve uygulamalarını kapsamlı bir şekilde kullanmaktadır. Bu büyük katkı önde gelen üniversiteler ve akademik merkezler ile olan yakın ilişkiler sayesindedir: Washington Üniversitesi (ABD) Polonya Tıp Akademisi (Polonya) Milano Üniversitesi (İtalya) Deneysel İmmünoloji Ensititüsü (İsviçre) Uluslar arası Hipokrat Fonu (Yunanistan) A. Schweitzer Uluslar arası Tıp Akademisi (Polonya) Rusya Kalp Bilimsel-üretkenlik Kompleksi (Rusya) vb

Müfredat ve Sınav Lisansüstü Dersler
Odesa Devlet Tıp Üniversitesi 91 uzmanlık dalında lisansüstü dersi yürütmektedir (liste tabloda açıklanmıştır). Şu anda OSMU orta seviyede İngilizcede tıp biliminin farklı sahalarında lisansüstü dersler sunan Ukrayna’daki tek üniversitedir. Bu dereslere öğrenci kabulü yer sayısının mevcudiyetine bağlı olarak tüm yıl boyunca açıktır. PG dersleri rehber (öğretmen) gözetiminde hastanelerde ve kliniklerde yürütülen klinik eğitim programıdır. Böylelikle genellikle Rusça konuşan hastalar ve para-medikal personel ile iletişim kurmak amacıyla; PG dersine paralel olarak adaya ilk 6 ay boyunca Rusça dili öğretilmektedir.

Lisans Derecesi Dersleri
Odesa Devlet Tıp üniversitesi yabancı öğrencilere aşağıdaki lisans derslerini sunmaktadır:
Genel Tıp
Genel Tıptaki UG kursu 6 yıl süreli olup orta düzeydeki İngiizce / Rusça / Fransızcada yürütülmektedir. Orta seviyedeki Rusça kursunu benimsemiş olanlar 6 yıla ek olarak bir yıllık Hazırlık kursunu (Rusça dili kursu) alacaklardır. 6 yıllık UG kursunun tamamlanmasından sonra öğrenciye Hindistan’daki M.B.B.S’y denk olan “Tıp Doktoru” derecesi verilmektedir.

Diş Hekimliği / Stomatoloji
Diş Hekimliği / Stomatoloji’deki UG kursu sadece orta seviyedeki Rusçada gerçekleştirilmektedir. Kursun süresi 1 yıllık Hazırlık kursuna (Rusça dili kursu) ilave 5 yıldır.

Eczacılık
Eczacılıktaki UG kursu da sadece orta seviyedeki Rusça dilindedir. Kursun süresi 1 yıllık Hazırlık kursuna (Rusça dili kursu) ilave 4 yıldır.

Lisans derslerinin akademik oturumları Eylül ayının 1’inde başlamaktadır. 1 yıllık yeni öğrenciler için derslere son katılma tarihi Kasım ayının 15’idir.
DERSLER SÜRE (yıl olarak)
Tıp Doktorluğu
(Rusça Orta) 6 Yıl

Tıp Doktorluğu
(İngilizce Orta) 6 Yıl

Farmasötik: B. Farma (Rusça Orta) 5 yıl
Stomatoloji / Dental: BDS
(Rusça Orta) 5 Yıl
Stomatoloji / Dental: BDS
(İngilizce Orta) 5 Yıl

Üniversite müzesi
OSMU da üç müze bulunmaktadır:
Tarihi Müze Üniversite gelişimi hakkında bilgi veren sergilerden oluşmaktadır. Şu anda OSMU tarih sınıflarında öğrenim gören öğrencilere yardımcı olmak amacıyla 4.500 sergi bulunmaktadır. Anatomik Müze temel insan anatomisini öğrenmek isteyen öğrencilere yardımcı olmaktadır. İnsan vücudunun yapısı hakkında bilgi veren 3 bin sergi içermektedir; bu nesneler öğrenciler ve Üniversite öğretim görevlileri tarafından hazırlanmaktadır. Patolojik Anatomi Müzesi Ukrayna’daki en iyi profesyonel müzelerden biridir. Müze farklı hastalıklarda meydana gelen insan organizmasındaki değişiklikleri gösteren 2.500 benzersiz özel materyale sahiptir.

Kütüphane
OSMU kütüphanesi Ukrayna’ daki en eski ve büyük kütüphanelerden biridir. Kütüphanenin ünü Ukrayna’da en büyüklerinden biri olan tıbbi bilim dergi baskılarının fonu olmasıdır. Kütüphane fonu tıbbi işçilerin sergi sempozyum ve bilimsel konferanslarında sergilenmektedir.

OSMU kütüphanesi eğitim bilim ve öğretim süreci destekleyen modern bir bilgi merkezidir. Toplam kütüphane fonu 1 milyon kitap içermektedir. Her yurtta kütüphane şubesi vardır. Öğrencilerin en sonki uluslar arası bilgileri aldığı kütüphane binasında bir internet vardır. Kayıt yaptırdıktan sonra her öğrenci “kütüphane kartı” almaktadır bu kartla öğrenciler ilgili akademik yıl süresince araştırma için kitap alabilmektedir.
Yayın ve Matbaacılık Faaliyetleri
Güçlü bir baskı tabanı nitelikli personel en son bilgi teknolojilerinin kullanımı üniversitenin farklı bilimsel eğitim ve yöntemsel edebiyat yayınlamasına olanak sağlamaktadır.
3 tıp dergisi yayınlanmaktadır:
1. Odessa Tıp dergisi – yılda 6 kere;
2. Tıbbi başarılar ve biyoloji – yılda 2 kere;
3. Bütünleyici antropoloji – yılda 2 kere.

Tüm öğrenim görülen bilim dallarında benzersiz ders kitapları ve pratik yardımlar Üniversite’de yayınlanmaktadır. “Tıp öğrenci kütüphanesi” yılda 15.000 toplam tirajlı yayını Rusça Ukraynaca İngilizce ve Fransızca yayınlamaktadır. Ukrayna’daki tıp kuruluşlarının çoğunluğundaki öğrenciler bu kitaplarda öğrenim görmektedir.
Uzmanlık
Ukrayna Eğitim ve Sağlık Bakanlığı’nın 359 dt. 19.12.1997 nolu kararına göre Odesa Devlet Tıp Üniversitesi’ndeki PG kurslarının Uzmanlıkları / Süper Uzmanlıkları.

S.No

Uzmanlık 1

Alergoloji 2

Anesteziyoloji 3

Bakteriyoloj 4

Kardiyoloji 5

Klinik Biyokimya

Odessa Tıp Üniversitesi’nde Barınma ve Yaşam

OSMU 6 hostele sahiptir. Hosteller aşağıdakileri sunmaktadır:

 • 24 saat gaz elektrik sıcak – soğuk su ve telefon.
 • Odalar merkezi ısıtmadır.
 • Odalardaki mobilyalar ve yataklar hostel tarafından sağlanmaktadır.
 • Her hostelde ayrıca okuma odaları ve spor salonu mevcuttur.
 • Hostellerde tam güvenlik sağlanmıştır.
 • Öğrenci Kafeteryası.
 • Odalar basketbol voleybol futbol vb gibi dış mekân spor etkinlikleriyle birlikte yeşil bir dokuyla çevrelenmiştir.
 • Tesisler Spor- Sağlık Kompleksi

Tesisler Spor- Sağlık Kompleksi
Üniversite sadece eğitim için değil aynı zamanda spor ve eğlence için de iyi koşullara sahiptir. Aynı anda 500’ü aşkın öğrencinin yazın dinlenebildiği Karadeniz kıyısında bir spor-sağlık kompleksi bulunmaktadır.

Üniversitenin spor kompleksi kampüs bölgesinde bulunmaktadır. Çeşitli oyunlar için altı spor salonu bulunmaktadır; bunlar: güreş masa tenisi atletizm aerobik badminton ritmik jimnastik antrenman odası (spor salonu).Poliklinik Servisi
Her öğrencinin yıllık tıbbi muayenesinin Öğrenci Polikliniğinde akademik dönemin başında her yıl yapılması zorunludur. Tıbbi muayene uzman doktorlar tarafından yapılır ve gerekliyse her türlü tanısal muayene yapılmaktadır. Aşağıdaki işlemleri sağlayan rehabilitasyon sektörü tedavi rehabilitasyon ve medikal check-up sisteminde önemli rol oynamaktadır. parafin / ozokerite / çamur tedavisi tüm elektrik / ışık ışın tedavisi çeşitleri lazer tedavisi manyetik terapi elektrikle uyarılan uyku vakum terapi barotherapi whirl banyosu su altı dikey omurga gerilmesi kontrast masaj refleksoterapi vb.
Hazırlık Kursu
Hazırlık Kursu sadece Rusça Orta seviyesindeki herhangi bir UG kursunu benimseyen öğrenciler için zorunludur. Bu kurs süresince Biyoloji Kimya Fizik ve Anatomi gibi temel konular Orta seviyede Rusça ile öğretilmektedir.
Süre (yıl olarak) 1 yıl

#odessatıpüniversitesi #ukraynadatıpfakültesi #ukraynadatıp #ukraynadatıpeğitimi #ukraynatıp #ukraynadaeğitim #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaüniversite #ukraynaüniversiteleri #ukraynadaeğitim #ukraynaüniversite #sınavsızünivesite

Odessa Tıp Üniversitesi-Sokak Görünümü

Ukrayna Odessa da Bulunan Odessa Tıp Üniversitesi-Üniversitenin Konumu

Puanla
[OY: 0 Ortalama: 0]
Messenger, Instagram ya da WhatsApp üzerinden iletişime geçmek için hemen tıkla! Messenger ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! Instagram ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş! WhatsApp ile iletişime geçmek için hemen tıkla, konuş!