Ukrayna Üniversitelerinden Türkiye’ye Yatay

Ukrayna Üniversitelerinden Türkiye’ye Yatay

Ukrayna hem ülkemizden hem de dünyadan öğrencilerin en çok tercih ettiği ülkeler arasında yer almaktadır. Doğu Avrupa’da yer alan ülke ekonomik yaşam koşulları ve ucuz üniversite harçları sebebiyle talep görmektedir. Ülkede Ukraynaca ve Rusça konuşulmaktadır ve dersler bu iki dil üzerinden yürütülmektedir.

Öğrenciler hem Türkiye’den Ukrayna’ya hem de Ukrayna’dan Türkiye’ye yatay geçiş yapabilir ve üni ulaşabilmektedirler. üniversite eğitimlerini tamamlayabilirler. Türkiye’den Ukrayna’ya geçişlerde herhangi bir sınav şartı yoktur. Mülakat bulunmamaktadır. Öğrencinin Meslek yüksekokulunda aldığı derslerden akreditasyona sahip olanları belirlenmekte ve bu derslerden öğrenciler muaf tutulmaktadır. Öğrenciler bu şekilde daha hızlı bir şekilde hedeflerine

Ukrayna’dan Türkiye’ye Yatay Geçiş Şartları Nelerdir?

1 yıl dil için hazırlık eğitimi almaktadırlar. Ülkede konuşulan diller olması ve sürekli kullanacakları sebebiyle ana dil seviyesinde yabancı dile sahip olacaklaradır. Bu da hem Türkiye’ye döndüklerinde hem de yurtdışında çalışmak istediklerinde işlerine yarayacak bir bilgi birikimi olacaktır. Hedeflerimize ve hayal ettiğimiz yaşam standartlarına kavuşabilmek için üniversite eğitimi olmazsa olmazlardandır. Kişisel farkındalığımızı arttıracak yurtdışı üniversite eğitimi hayatımızın her alanında bizi öz disipline götürecektir.

Yurtdışında eğitim hayatlarına başlayan öğrenciler Türkiye’ye yatay geçişte sağlayabilmektedirler. Bunun için eğitim alınan ülkede ki üniversitelerin YÖK tarafından tanınıyor olması önemli bir şarttır. Öğrenciler bunu gidecekleri üniversite ile ilgili YÖK’e dilekçe göndererek sorgulatmak şartıyla öğrenebilmektedirler. Böylece ellerinde yazılı bir belge olmaktadır. Ukrayna üniversiteleri YÖK tarafından tanınmaktadır. Yatay geçiş yapmak isteyen öğrenciler YGS ve LYS sınavlarına mutlaka girmelidirler. Seçtikleri bölümü temsil eden alan puanında da belirlenen minimum taban puanları mutlaka tutturmaları gerekmektedir.

Ukrayna Üniversitelerinden Türkiye’ye yatay geçiş için tıp fakültesinde eğitim almak isteyen öğrenci MF3 ‘te ilk 40.000 içerisinde yer almalıdır. Hukukta TM3’te 150.000 Mühendislik Fakültelerinde 240.000, mimarlık fakültelerinde ise 200.000 içerisinde olmak gerekmektedir. Diğer alanlarda ise Türkiye’de ilgili bölüme yerleşen öğrencilerin en sonuncusunun aldığı puana denk düşürmek gerekmektedir.

Ukrayna Üniversitelerinden Türkiye’ye yatay geçiş  klavuzda yer almayan bölümlerde de lisans eğitimlerinde en az alan 180 puan almak gerekmektedir. Daha sonrasında Ukrayna’da hazırlık eğitimini tamamlayacak ve 1. Sınıfı da bitirdikten sonra Türkiye’de ki üniversitelere başvuruda bulunacaklardır. Türkiye’de üniversiteler bu şekilde yatay geçişler için kontenjan dahilinde belirli sayıda öğrenci başvurusu kabul etmektedir. Bu kabullerde öğrencinin belirtilen taban puanları belirleyici olmaktadır. Ayrıca öğrencilerin Ukrayna Üniversitlerinde ki AGNO’su da dikkate alınmaktadır. Genel olarak 60 ve üzeri ortalama gerekmektedir.

Ukrayna Üniversitelerinden Türkiye’ye yatay geçiş yapmak üzere kayıt yaptırmak isteyen öğrenciler Eurostar yurtdışı eğitime başvuruda bulunmalı ve emin adımlarla yürümek için profesyonel destek mutlaka almalıdırlar.