Makine Mühendisleri Ukrayna’da Yetişiyor

Makine Mühendisleri Ukrayna’da Yetişiyor

Makine mühendisleri geleceğe tasarımları ile şekil veriyor. Bir ülkenin kalkınması ve ilerlemesi için mühendislerin emekleri büyük önem taşımaktadır. Ekonomik kalkınmada da makine mühendisleri büyük önem taşımaktadır. Üretimi kolaylaştıracak olan buluşları ile geleceğin ekonomisine katkıda bulunabilecek kişilerdir. Bir mühendis yetiştirmek kolay değildir, dünyayı değiştirecek bu kişilerin en kaliteli eğitimleri almaları gerekmektedir.

Makine mühendisleri hayatımızı kolaylaştıracak materyalleri bir araya getirmektedirler. Yurtdışında eğitim alan mühendisler farklı bakış açıları geliştirmektedirler. Bu nedenle yurtdışında eğitim almış kişiler çok daha farklı bakış açıları geliştirebilmektedirler.

Öğrenciler bu nedenle Ukrayna’da eğitim makine mühendisliği tercih etmektedirler. Ukrayna Doğu Avrupa’da yer almaktadır. Türkiye’ye 80 dakika uçuş mesafesinde yer almaktadır. Yaşam koşulları açısından da oldukça uygundur. Birçok Türk yaşamaktadır ve bunlarında büyük çoğunluğu öğrencilerden oluşmaktadır. Ukrayna lise diploması ile kayıt gerçekleştirmektedir. Öğrenciler ayrıca lisans tamamlama da yapabilmektedirler.

Ukrayna’da eğitim makine mühendisliği bölümü Rusça dilindedir. Öğrenciler 1 yıl Rusça hazırlık eğitimi almaktadırlar. Böylece öğrenciler hem üniversite bitirmekte hem de ana dil seviyesinde bir yabancı dile sahip olmaktadırlar. Bu da öğrencileri hem Türkiye’de hem de dünya da daha avantajlı hale getirmektedir.

Ukrayna’da eğitim makine mühendisliği diplomaları Türkiye tarafından tanınmaktadır. Öğrenciler Yükseköğretim kurumuna başvuruda bulunabilmektedirler. Ukrayna’da eğitim makine mühendisliği ayrıca Europass mavi diplomadır. Yani Avrupa’da da tanınmaktadır. Makine mühendisleri istedikleri Avrupa ülkesinde iş bularak ya da iş olanağı yaratarak çalışabilmektedirler.

Makine Mühendisleri Ukrayna’da Yetişiyor

Makine mühendisliği bölümü Ukrayna’da her şehir de yer alan üniversitelerde mevcuttur. Kiev, Harkov, Donetsk, Lugansk, Dnipropetrovsk, Odessa ,lviv ivano-franvisk, Herson teknik veya teknoloji üniversitesi adındaki eğitim kurumlarında bu eğitimi alabilmektedirler.

Ukrayna üniversitelerinde yıllık eğitim harç ücretleri de uygundur. Birçok ülkeye göre çok daha ucuzdur. Yıllık harç ücretleri 2000$ ile 4000$ arasında değişmektedir. Öğrenciler bütçelerini zorlamadan eğitim alabilmektedirler. Makine mühendisliği öğrencileri için Ukrayna’da yaşam şartları da uygundur. Aylık ortalama 350-400$ arası bir giderle rahatlıkla geçimlerini sağlayabilmektedirler. Öğrenciler aile bütçelerini sarsmadan yurtdışı eğitimden faydalanabilirler.

Ukrayna’da eğitim makine mühendisliği eğitimi alabilmek için ister lise mezunu olun ister meslek yüksekokulu Eurostar yurtdışı eğitime başvurabilirsiniz. Yılın 12 ayı kayıt gerçekleşmekte ve öğrenciler makine mühendisliği eğitimi için gereken ilk adımları atmaktadırlar. Eurostar Yurtdışı eğitim öğrencilerin okul kabullerini almakta ve öğrencilerin yurtdışına gidiş süreçlerini A’dan Z’ye programlamaktadır.  Bunun için de öğrenci ile görüşmekte öğrencinin beklentilerine ve bütçesine uygun olarak hareket etmektedir. Siz de hemen başvurun ve hedefinizi 12’den vurun.