Geleceğin Diş Hekimleri Ukrayna’da Yetişiyor

Geleceğin Diş Hekimleri Ukrayna’da Yetişiyor

Diş Hekimi olmak için Ukrayna’nın köklü üniversitelerini tercih edin;  kaliteli eğitimin farkını yaşayın. Ukrayna’da diş hekimliği eğitiminde öğrenciler tıbbi ve biyolojik profilin yanı sıra bir diş hekimi için gerekli olan çeşitlik klinik disiplinlerin temel konuları da işlenmektedir.

Diş hekimliği hem ülkemizde hem de dünyada en çok kazandıran meslek arasındadır. İster muayenehane açsın ister bir hastaneye çalışsın diş hekimleri diğer hekimlerden daha fazla kazanmaktadır. Öğrenciler bu nedenle tıptan daha fazla diş hekimliğini tercih etmektedir. Özellikle yurtdışında bu durum böyledir. Bu açıdan bakıldığında diş hekimliği bölümlerinin tıptan daha pahalı olduğu gözden kaçmayan bir ayrıntıdır.

Ukrayna’da eğitim diş hekimliği bölümünü seçerek sizde hedeflediğiniz bölümde eğitim alabilirsiniz. Ukrayna üniversiteleri Europass mavi diploma imkânı sunmaktadır. Öğrenciler neredeyse 100 yıllık okullarda eğitim almakta ve mavi diploma sayesinde Avrupa’da diş hekimliği mesleğini yapabilmektedirler. Ukrayna üniversiteleri uluslararası akreditasyona sahiptir. Bu sebeple öğrenciler Avrupa’ya yatay geçiş yapabilmekte ve orada eğitimlerine devam edebilmektedirler.

Ukrayna’da eğitim diş hekimliği 1 yıl hazırlık ve 5 yıl lisans eğitimi olmak üzere 6 yıl sürmektedir. Öğrenciler Rusça, Ukraynaca ve İngilizce eğitim alabilmektedirler. Böylece öğrenci seçtiği dili ana dili gibi konuşmakta ve kariyerine de bir adım önde başlayabilmektedirler.

Ukrayna’da eğitim diş hekimliği erasmus programları ve staj olanakları ile öğrencilerine birçok farklı ülkede tecrübe sağlayabilmektedir. İster özel üniversitelerde ister devlet üniversitelerinde bütçelerine göre eğitim alabilmektedirler. Ukrayna’da ki üniversiteler diş hekimlerinin alanlarında en iyi olabilmesi için tüm özveriyi göstermektedir. Uygulama ağırlıklı eğitimler ile öğrencilere tecrübe kazandırmaktadır. Staj olanakları ve kariyer planlama merkezleri ile de mezun olduklarında iş yaşamına kolayca adapte olabilmeleri için gereken her türlü yardımı sağlamaktadır.

Diş Hekimliği Bölümü

Ukrayna’da diş hekimliği tüm şehirlerde bulunmaktadır. Yıllık harç ücretleri de öğrencinin seçeceği üniversiteye göre 2500$ ile 6000$ arasında değişmektedir. Öğrenciler oldukça ucuza kaliteli eğitim alabilmektedirler.

Ukrayna ülkenin yaşam koşulları açısından da ekonomiktir. Ülkede yerel para birimi grivna kullanılmaktadır. 1TL yaklaşık 7 Grivna’dır. Bu da bizim paramızı değerli hale getirmektedir. Ülkede bir öğrenci aylık ortalama 350$-400$ arasında masraf yapmaktadır. Standart koşullarda yaşayan bir öğrenci için bu rakamlar yeterli olacaktır. Bu rakam konaklama, yeme içme, cep harçlığınız dâhil olarak giderlerinizi içermektedir.

Eurostar yurtdışı eğitim kurumlarına lise diplomanız ile başvurarak Ukrayna diş hekimliği fakültesine başvuruda bulunabilir; geleceğin diş doktorları arasında ki yerinizi alabilirsiniz.